table

The 30th Annual Vince Ryan Memorial Scholarship Hockey Tournament

       

  Thursday, March 21, 2019 

       
Canada Games Complex
Time     Div
6:30 PM Willie's Jets Team Molson S
7:40 PM Glace Bay Bud Lite Miners Devco Islanders N
8:50 PM #2 Pit Ponies Forrest Street Lumberjacks R
       
Dominion Rink
Time     Div
5:30 PM Beer Belly Breakaway McPhee's Plumbing Coors Lite P
6:30 PM Glace Bay Fire Department Lingan ERT W
7:40 PM Glace Bay Crusaders Woodpeckers U
8:50 PM Jiggers Canadians Sobey's Chiefs Q
       
Membertou Emera
Time     Div
5:30 PM Sydney Pepsi Blues Northside Vics V
6:30 PM Martin Hodder Landscaping The Goop Squad B
7:40 PM Breton Brewery Bender K
8:50 PM Bardown Bandits Mercer Fuels Tigers B
       
Membertou BMO
Time     Div
5:30 PM Steel City Flames Split Crow S
6:30 PM Eskasoni Eagles Setco Renovations I-J
7:40 PM Bender Gals Scramblers F
8:50 PM Donkin Hose Hounds Samari Red Army Warriors A-X
       
       
County Arena - Coxheath
Time     Div
6:30 PM Royal's Avalanche Stallions A-X
7:40 PM Beer Kings Protocase B
8:50 PM Service Master River Men N
       
Whitney Pier Arena
Time     Div
6:30 PM The Jets Bench Warmers C
7:40 PM Hogie's Heros Animal Medical Centre M
8:50 PM Breton Diesel Pier Canucks I-J
       
Emera Centre - North Sydney
6:30 PM Commonwealth Northside I-J
7:40 PM Sydney Mines Robin Panthers Cape Breton Post  O
8:50 PM Northside Hericanes  Deer Lake Wingettes H
       
Canada Games Complex
Time     Div
3:00 PM Glace Bay Fire Department Mount Uniacke Fire Department W
4:10 PM Bardown Bandits Martin Hodder Landscaping B
5:20 PM Glace Bay Bud Lite Miners 28 Black N
6:30 PM Willie's Jets Steel City Flames S
7:40 PM Halifax Heat Royal's Avalanche A-X
8:50 PM Impact Canning Hericanes G
10:00 PM Conrad's Cougars Camo Toes  D-E
       
       
       

Friday, March 22, 2019

       
Dominion Rink
Time     Div
4:00 PM Lake Road Tankers Hogie's Heros  M
5:10 PM Glace Bay Crusaders Cape Scott No Stars U
6:20 PM Jiggers Canadians Coors Lite Thirsty Nighters Q
7:30 PM Ferguson's Pharmachoice Devco Islanders N
8:40 PM Setco Renovations Pier Canucks I-J
9:50 PM McPhee Plumbing Coors Lite Frog's Friends P
       
Membertou - Emera
Time     Div
3:00 PM Antigonish Horn Dogs Lobsters R Us L
4:10 PM Colchester Flames  McPhee Plumbing Coors Lite P
5:20 PM Stallions Samari Red Army Warriors A-X
6:30 PM Storm Dark Horse Sobey's Chiefs  C
7:40 PM Moncton Slowpokes  Beer Belly Breakaways T
8:50 PM Bender Gals Slot Rockets F
10:00 PM Eskasoni Eagles Commonwealth I-J
       
Membertou - BMO
Time     Div
3:00 PM Bender Guys Screaming Seagulls K
4:10 PM Preston Selects Animal Medical Centre M
5:20 PM Portland Winter Hawks #2 Pit Ponies R
6:30 PM Lunenburg Devils Donkin Hose Hounds A-X
7:40 PM MacLeod Excavating Northside Letter Kenny L
8:50 PM Snow Plow Kings Dartmouth Capitals L
10:00 PM Eskasoni Fire Department Lingan ERT W
       
Center 200
Time     Div
2:00 PM Sydney Pepsi Blues Humber Rats V
3:10 PM MacInnis Lumberjacks Cape Breton Post O
4:20 PM Old Puckers Spanish Bay Specials  T
       
County Arena - Coxheath
Time     Div
4:00 PM Mercer Fuels Tigers Protocase B
5:10 PM Black Ice Conrad's Cougars D-E
6:20 PM Team Molson Split Crow S
7:30 PM Hornes's Heros  Forrest Street Lumberjacks R
8:40 PM Service Master Rahey's Lazy Boys N
9:50 PM Wynn Park Wildcats Jets C
       
Whitney Pier
Time     Div
4:00 PM Incognito Woodpeckers U
5:10 PM Starz Benchwarmers C
6:20 PM Stick Fix Ross Screen Printing U
7:30 PM Scramblers Perky Penguins Iceaholics F
8:40 PM Martin Selects Pictou County Ladies F
9:50 PM Truro Stars Snipe Sisters D-E
       
       
       
       
       
       
       

Friday, March 22, 2019

       
North Sydney - Emera Centre
Time     Div
4:00 PM Northside Vics River Rats V
5:10 PM Northside Hericanes Perky Penguins Senior H
6:20 PM Northside Breton Diesel I-J
7:30 PM Summer Dream Northside Blue Devils T
8:40 PM Breton Brewery Molson Knights K
9:50 PM River Men ECMF N
       
Sydney Mines
Time     Div
4:00 PM Stephenville Lassies Blizzards G
5:10 PM B.J. Electric Sydney Mines Robin Panthers O
6:20 PM Deer Lake Wingettes Miz Conducts H
7:30 PM The Goop Squad Beer Kings B
8:40 PM Northside Hericanes Ice Gators H
       

  Saturday, March 23, 2019

       
Canada Games Complex
Time     Div
9:00 AM Canning Hericanes Blizzard G
10:10 AM Impact Stephenville Lassies G
11:20 AM Setco Renovations Northside I-J
12:30 PM Willie's Jets Split Crow S
1:40 PM Wynn Park Wildcats Bench Warmers C
2:50 PM Impact Blizzard G
4:00 PM 28 Black Devco Islanders N
5:10 PM Portland Winter Hawks Forrest Street Lumberjacks R
6:20 PM Eskasoni Fire Department Glace Bay Fire Department W
7:30 PM Colchester Flames Beer Belly Breakaway P
       
Dominion Rink 
Time     Div
9:00 AM Ferguson's Pharmachoice 28 Black N
10:10 AM Breton Diesel Commonwealth I-J
11:20 AM Donkin Hose Hounds Royal's Avalanche A-X
12:30 PM Glace Bay Minor Hockey Tots Game Tots
1:40 PM Glace Bay Crusaders Ross Screen Printing U
2:50 PM Ferguson's Pharmachoice Glace Bay Bud Lite Miners N
4:00 PM Jigger's Canadians Storm Dark Horse Q
5:10 PM Animal Medical Centre Lake Road Tankers M
6:20 PM Coors Lite Thirsty Nights Sobey's Chiefs  Q
7:30 PM Snow Plow Kings Lobsters R Us L
       
Membertou - Emera
Time     Div
9:00 AM Lunenburg Devils Halifax Heat A-X
10:10 AM MacLeod Excavating  Lobsters R Us  L
11:20 AM Horne's Heros Portland Winter Hawks R
12:30 PM Preston Selects Lake Road Tankers M
1:40 PM Eskasoni Eagles Pier Canucks I-J
2:50 PM MacLeod Excavating  Dartmouth Capitals L
4:00 PM Horne's Heros #2 Pit Ponies R
5:10 PM Eskasoni Fire Department Mount Uniacke Fire Department W
6:20 PM Moncton Slowpokes Frog's Friends P
       
       
       

Saturday, March 23, 2019

       
Membertou - BMO
Time     Div
9:00 AM Slot Rockets Martin Selects F
10:10 AM Antigonish Horn Dogs Dartmouth Capitals L
11:20 AM Colchester Flames  Frog's Friends P
12:30 PM Bender Men Molson Knights K
1:40 PM Storm Dark Horse Coors Lite Thirsty Nights Q
2:50 PM Moncton Slowpokes MacPhee Plumbing Coors Lite P
4:00 PM Humber Rats River Rats V
5:10 PM Preston Selects Hogie's Heros M
6:20 PM Pictou County Ladies Bender Women  F
       
Center 200
Time     Div
12:00 PM Humber Rats Northside Vics V
1:10 PM Sydney Pepsi Blues River Rats V
2:20 PM Protocase Martin Hodder Landscaping B
3:30 PM Lunenburg Devils Samari Red Army Warriors A-X
4:40 PM B.J. Electric  Cape Breton Post O
       
Whitney Pier Rink
Time     Div
9:00 AM Incognito Ross Screen Printing U
10:10 AM Wynn Park Wildcats Starz C
11:20 AM Stick Fix Cape Scott No Stars U
12:30 PM Lingan ERT Mount Uniacke Fire Department W
1:40 PM Breton Brewery Screaming Seagulls K
2:50 PM Stallions Halifax Heat A-X
4:00 PM Starz Jets C
5:10 PM Incognito Cape Scott No Stars U
6:20 PM Stick Fix Woodpeckers U
       
County Arena - Coxheath
Time     Div
9:00 AM Conrad's Cougars Snipe Sisters D-E
10:10 AM Old Puckers Summer Dream T
11:20 AM MacInnis Lumberjacks B.J. Electric O
12:30 PM Black Ice Camo Toes D-E
1:40 PM Conrad's Cougars Truro Stars D-E
2:50 PM Team Molson Steel City Flames S
4:00 PM MacInnis Lumberjacks Sydney Mines Robin's Panthers O
5:10 PM Black Ice Truro Stars D-E
6:20 PM Camo Toes Snipe Sisters D-E
       
North Sydney - Emera Centre
Time     Div
9:00 AM Perky Penguin Seniors  Miz Conducts H
10:10 AM Northside Blue Devils Spanish Bay Specials T
11:20 AM Bardown Bandits Beer Kings B
12:30 PM The Goop Squad Mercer Fuels Tigers B
1:40 PM Service Master ECMF N
2:50 PM Northside Hericanes Miz Conducts H
4:00 PM Old Puckers Northside Blue Devils T
5:10 PM Canning Hericanes Stephenville Lassies G
6:20 PM ECMF Rahey's Lazy Boys N
7:30 PM Perky Penguin Seniors  Ice Gators H
       
       
       

Saturday, March 23, 2019

       
Sydney Mines
Time     Div
9:00 AM Perkey Penguins Iceaholics Pictou County Ladies F
10:10 AM Snow Plow Kings Northside Letter Kenny L
11:20 AM Rahey's Lazy Boys River Men N
12:30 PM Deer Lake Wingettes Ice Gators H
1:40 PM Slot Rockets Perky Penguins Iceaholics F
2:50 PM Scramblers Martin Selects  F
4:00 PM Summer Dream Spanish Bay Specials T
5:10 PM Antigonish Horn Dogs Northside Letter Kenny L
6:20 PM Screaming Seagulls Molson Knights K
       

Championship Games - Sunday March 24, 2019

       
Canada Games Complex
Time     Div
10:00 AM     G
11:20 AM    
12:40 PM     S
       
Dominion
Time     Div
10:00 AM     M
11:20 AM     U
12:40 PM     N
       
Membertou - Emera
Time     Div
10:00 AM     A
11:20 AM     K
12:40 PM     J
2:00 PM Tommy Wilcox  Championship Game W
       
Membertou - BMO
Time     Div
10:00 AM     P
11:20 AM     C
12:40 PM     L
2:00 PM     B
       
Centre 200
Time     Div
10:00 AM     V
11:20 AM     Q
12:40 PM     X
       
County Arena - Coxheath 
Time     Div
10:00 AM     E
11:20 AM     O
12:40 PM     F
2:00 PM     R
       
North Sydney
Time     Div
10:00 AM     T
11:20 AM     H
12:40 PM     I

 

The 30th Annual Vince Ryan Memorial Scholarship Hockey Tournament

**Tentative Schedule - Changes will be made over the next few days**

Thursday, March 21, 2019

Canada Games Complex
Time     Div
6:30 PM Willie's Jets Team Molson S
7:40 PM Glace Bay Bud Lite Miners Devco Islanders N
8:50 PM #2 Pit Ponies Forrest Street Lumberjacks R
Dominion Rink
Time     Div
6:30 PM Glace Bay Fire Department Lingan ERT W
7:40 PM Glace Bay Crusaders Woodpeckers U
8:50 PM Jiggers Canadians Sobey's Chiefs Q
Membertou Emera
Time     Div
6:30 PM Martin Hodder Landscaping The Goop Squad B
7:40 PM Breton Brewery Bender K
8:50 PM Bardown Bandits Mercer Fuels Tigers B
Membertou BMO
Time     Div
6:30 PM Eskasoni Eagles Setco Renovations I-J
7:40 PM Bender Gals Scramblers F
8:50 PM Donkin Hose Hounds Samari Red Army Warriors A-X
Centre 200
6:30 PM Sydney Pepsi Blues Northside Vics V
7:40 PM Steel City Flames Split Crow S
8:50 PM Beer Belly Breakaway MacPhee Plumbing Coors Lite P
County Arena - Coxheath
Time     Div
6:30 PM Royal's Avalanche Stallions A-X
7:40 PM Beer Kings Protocase B
8:50 PM Service Master River Men N
Whitney Pier Arena
Time     Div
6:30 PM The Jets Bench Warmers C
7:40 PM Hogie's Heros Animal Medical Centre M
8:50 PM Breton Diesel Pier Canucks I-J
Emera Centre - North Sydney
6:30 PM Commonwealth Northside I-J
7:40 PM Sydney Mines Robin Panthers Cape Breton Post O
8:50 PM Northside Hericanes Deer Lake Wingettes H

Friday, March 22, 2019

Canada Games Complex
Time     Div
3:00 PM Glace Bay Fire Department Mount Uniacke Fire Department W
4:10 PM Bardown Bandits Martin Hodder Landscaping B
5:20 PM Glace Bay Bud Lite Miners 28 Black N
6:30 PM Willie's Jets Steel City Flames S
7:40 PM Halifax Heat Royal's Avalanche A-X
8:50 PM Impact Canning Hericanes G
10:00 PM Wynn Park Wildcats Jets C
Dominion Rink
Time     Div
4:00 PM Lake Road Tankers Hogie's Heros M
5:10 PM Glace Bay Crusaders Cape Scott No Stars U
6:20 PM Jiggers Canadians Coors Lite Thirsty Nighters Q
7:30 PM Ferguson's Pharmachoice Devco Islanders N
8:40 PM Setco Renovations Pier Canucks I-J
9:50 PM MacPhee Plumbing Coors Lite Frog's Friends P
Membertou - Emera
Time     Div
3:00 PM Antigonish Horn Dogs Lobsters R Us L
4:10 PM Colchester Flames MacPhee Plumbing Coors Lite P
5:20 PM Stallions Samari Red Army Warriors A-X
6:30 PM Storm Dark Horse Sobey's Chiefs C
7:40 PM Moncton Slowpokes Beer Belly Breakaways T
8:50 PM Bender Gals Slot Rockets F
10:00 PM Eskasoni Eagles Commonwealth I-J
Membertou - BMO
Time     Div
3:00 PM Bender Guys Screaming Seagulls K
4:10 PM Preston Selects Animal Medical Centre M
5:20 PM Portland Winter Hawks #2 Pit Ponies R
6:30 PM Lunenburg Devils Donkin Hose Hounds A-X
7:40 PM MacLeod Excavating Northside Letter Kenny L
8:50 PM Snow Plow Kings Dartmouth Capitals L
10:00 PM Eskasoni Fire Department Lingan ERT W
Center 200
Time     Div
2:00 PM Sydney Pepsi Blues Humber Rats V
3:10 PM MacInnis Lumberjacks Cape Breton Post O
4:20 PM Old Puckers Spanish Bay Specials T
County Arena - Coxheath
Time     Div
4:00 PM Mercer Fuels Tigers Protocase B
5:10 PM Black Ice Conrad's Cougars D-E
6:20 PM Team Molson Split Crow S
7:30 PM Hornes's Heros Forrest Street Lumberjacks R
8:40 PM Conrad's Cougars Camo Toes D-E
9:50 PM Service Master Rahey's Lazy Boys N

Friday, March 22, 2019

Whitney Pier
Time     Div
4:00 PM Incognito Woodpeckers U
5:10 PM Starz Benchwarmers C
6:20 PM Stick Fix Ross Screen Printing U
7:30 PM Scramblers Perky Penguins Iceaholics F
8:40 PM Martin Selects Pictou County Ladies F
9:50 PM Truro Stars Snipe Sisters D-E
North Sydney - Emera Centre
Time     Div
4:00 PM Northside Vics Mira River Rats V
5:10 PM Northside Hericanes Perky Penguins Senior H
6:20 PM Northside Breton Diesel I-J
7:30 PM Summer Dream Northside Blue Devils T
8:40 PM Breton Brewery Molson Knights K
9:50 PM River Men ECMF N
Sydney Mines
Time     Div
4:00 PM Stephenville Lassies Blizzards G
5:10 PM B.J. Electric Sydney Mines Robin Panthers O
6:20 PM Deer Lake Wingettes Miz Conducts H
7:30 PM The Goop Squad Beer Kings B
8:40 PM Northside Hericanes Ice Gators H

Saturday, March 23, 2019

Canada Games Complex
Time     Div
9:00 AM Canning Hericanes Blizzard G
10:10 AM Impact Stephenville Lassies G
11:20 AM Setco Renovations Northside I-J
12:30 PM Willie's Jets Split Crow S
1:40 PM Wynn Park Wildcats Bench Warmers C
2:50 PM Impact Blizzard G
4:00 PM 28 Black Devco Islanders N
5:10 PM Portland Winter Hawks Forrest Street Lumberjacks R
6:20 PM Eskasoni Fire Department Glace Bay Fire Department W
7:30 PM Colchester Flames Beer Belly Breakaway P
Dominion Rink
Time     Div
9:00 AM Ferguson's Pharmachoice 28 Black N
10:10 AM Breton Diesel Commonwealth I-J
11:20 AM Donkin Hose Hounds Royal's Avalanche A-X
12:30 PM Glace Bay Minor Hockey Tots Game Tots
1:40 PM Glace Bay Crusaders Ross Screen Printing U
2:50 PM Ferguson's Pharmachoice Glace Bay Bud Lite Miners N
4:00 PM Jigger's Canadians Storm Dark Horse Q
5:10 PM Animal Medical Centre Lake Road Tankers M
6:20 PM Coors Lite Thirsty Nights Sobey's Chiefs Q
7:30 PM Snow Plow Kings Lobsters R Us L

Saturday, March 23, 2019

Membertou - Emera
Time     Div
9:00 AM Lunenburg Devils Halifax Heat A-X
10:10 AM MacLeod Excavating Lobsters R Us L
11:20 AM Horne's Heros Portland Winter Hawks R
12:30 PM Preston Selects Lake Road Tankers M
1:40 PM Eskasoni Eagles Pier Canucks I-J
2:50 PM MacLeod Excavating Dartmouth Capitals L
4:00 PM Horne's Heros #2 Pit Ponies R
5:10 PM Eskasoni Fire Department Mount Uniacke Fire Department W
6:20 PM Moncton Slowpokes Frog's Friends P
Membertou - BMO
Time     Div
9:00 AM Slot Rockets Martin Selects F
10:10 AM Antigonish Horn Dogs Dartmouth Capitals L
11:20 AM Colchester Flames Frog's Friends P
12:30 PM Bender Men Molson Knights K
1:40 PM Storm Dark Horse Coors Lite Thirsty Nights Q
2:50 PM Moncton Slowpokes Molson Kings K
4:00 PM Humber Rats Mira River Rats V
5:10 PM Preston Selects Hogie's Heros M
6:20 PM Pictou County Ladies Bender Women F
Center 200
Time     Div
12:00 PM Humber Rats Northside Vics V
1:10 PM Sydney Pepsi Blues Mira River Rats V
2:20 PM Protocase Martin Hodder Landscaping B
3:30 PM Lunenburg Devils Samari Red Army Warriors A-X
4:40 PM B.J. Electric Cape Breton Post O
Whitney Pier Rink
Time     Div
9:00 AM Incognito Ross Screen Printing U
10:10 AM Wynn Park Wildcats Starz C
11:20 AM Stick Fix Cape Scott No Stars U
12:30 PM Lingan ERT Mount Uniacke Fire Department W
1:40 PM Breton Brewery Screaming Seagulls K
2:50 PM Stallions Halifax Heat A-X
4:00 PM Starz Jets C
5:10 PM Incognito Cape Scott No Stars U
6:20 PM Stick Fix Woodpeckers U
County Arena - Coxheath
Time     Div
9:00 AM Conrad's Cougars Snipe Sisters D-E
10:10 AM Old Puckers Summer Dream T
11:20 AM MacInnis Lumberjacks B.J Electric O
12:30 PM Black Ice Camo Toes D-E
1:40 PM Conrad's Cougars Truro Stars D-E
2:50 PM Team Molson Steel City Flames S
4:00 PM MacInnis Lumberjacks Sydney Mines Robin's Panthers O
5:10 PM Black Ice Truro Stars D-E
6:20 PM Camo Toes Snipe Sisters D-E

Saturday, March 23, 2019

North Sydney - Emera Centre
Time     Div
9:00 AM Perky Penguin Seniors Miz Conducts H
10:10 AM Northside Blue Devils Spanish Bay Specials T
11:20 AM Bardown Bandits Beer Kings B
12:30 PM The Goop Squad Mercer Fuels Tigers B
1:40 PM Service Master ECMF N
2:50 PM Northside Hericanes Miz Conducts H
4:00 PM Old Puckers Northside Blue Devils T
5:10 PM Canning Hericanes Stephenville Lassies G
6:20 PM ECMF Rahey's Lazy Boys N
7:30 PM Perky Penguin Seniors Ice Gators H
Sydney Mines
Time     Div
9:00 AM Perkey Penguins Iceaholics Pictou County Ladies F
10:10 AM Snow Plow Kings Northside Letter Kenny L
11:20 AM Rahey's Lazy Boys River Men N
12:30 PM Deer Lake Wingettes Ice Gators H
1:40 PM Slot Rockets Perky Penguins Iceaholics F
2:50 PM Scramblers Martin Selects F
4:00 PM Summer Dream Spanish Bay Specials T
5:10 PM Antigonish Horn Dogs Northside Letter Kenny L
6:20 PM Screaming Seagulls Molson Knights K

Championship Games - Sunday, March 24, 2019

 Canada Games Complex
Time     Div
10:00 AM     G
11:20 AM     D
12:40 PM     S
Dominion
Time     Div
10:00 AM     M
11:20 AM     U
12:40 PM     N
Membertou - Emera
Time     Div
10:00 AM     A
11:20 AM     K
12:40 PM     J
2:00 PM     W
Membertou - BMO
Time     Div
10:00 AM     P
11:20 AM     C
12:40 PM     L
2:00 PM     B
Centre 200
Time     Div
10:00 AM     V
11:20 AM     Q
12:40 PM     X
County Arena - Coxheath
Time     Div
10:00 AM     R
11:20 AM     O
12:40 PM     F
2:00 PM     E
North Sydney
Time     Div
10:00 AM     T
11:20 AM     H
12:40 PM     I